Peter Hofierka: Na pretekoch som ako terminátor, som schopný ťahať niekoľko dní bez spánku

23. novembra 2018
1365
 

Kto by nepoznal známeho kaprára – “potápača” a častého účastníka kaprárskych závodov, Petra Hofierku, alias Hofiho. Porozprávali sme sa s ním o kaprárskych súťažiach, trofejných kaproch ako aj o obľúbených nástrahách. Príjemné čítanie…

Peter, hneď na úvod, otázka na telo. A úprimne. Chytal si už veľa značiek. Tvoja najobľúbenejšia „guľa“ všetkých čias? 😊

Ahoj. Trošku by som ťa poopravil, lebo nemám pocit, že by som chytal veľa značiek 🙂  V roku  1998 som začal chytať na svoje doma robené boilies, potom to bolo na SB a teraz to je už 5 rokov čo chytám na  Mikbaits.  A odpoveď na otázku je:  rada Gangster a konkrétne G2. Toto boilies sa mi zapáčilo hneď ako sa mi dostalo do rúk  a odvtedy mi dalo množstvo veľkých rýb.

Veľa chodíš na preteky. Zostáva ti čas aj na klasické kaprárske výpravy?

S pretekmi som začal v roku 2008 a až posledné roky sa im venujem intenzívnejšie a absolvujem ich niekoľko ročne. Nedá sa všetko stíhať a preto je to ako prepojené nádoby, čím viac pretekov, tým menej mi zostáva času na klasickú rybačku. Ale vždy si nájdem voľno aj na klasickú výpravu, ktorú si v pohode užívam a beriem to už ako relaxačný lov.

Prvá ryba Peťa Hofierku cez 20kg.

Ak na kapre, kam najčastejšie chodíš?

Najčastejšie navštevujem vodu, ktorú mám takpovediac pod nosom. Mám to šťastie, že bývam 2 minúty od 100 hektárového štrkoviska a ďalšie dobré vody mám v blízkom okolí, takže nemusím cestovať kilometre, ako mnoho iných rybárov.

K pretekom. Počas roka ich absolvuješ niekoľko a si v nich veľmi úspešný. Ktoré umiestnenie si najviac ceníš a prečo?

Takých umiestnení je určite viac. Asi najcennejšie doteraz bolo vlaňajšie tretie miesto na IBCC kde som bol po prvý krát a podarilo sa nám zo 130 teamov uhrať krásne tretie miesto. Ulovili sme cez 500kg bodovaných rýb a z nenápadného 8 miesta sme sa za posledných 24 hodín dokázali dostať až bedňu. Bolo to náročné a po celom týždni takmer bez spánku sme posledných 24h išli na doraz a ulovili okolo 200kg kaprov nad 5kg čo nás vystrelilo hore.  Tak isto si veľmi cením tohtoročné 4 miesto rovnako z Balatonu.

Balaton a tretie miesto. Všetko sa zmenilo poslednú noc.

Zanechali sme za sebou takmer 200 teamov z celej Európy a ulovili 930kg bodovaných rýb. Hodnotilo sa prvých 5 miest a doma pred pretekom sme si vraveli, že skončiť v prvej päťke z toľkých teamov by bol sen. Mali sme aj trošku smolu, lebo od tretieho miesta nás delilo len 7kg, teda jedna ryba. Ďalší pretek čo si veľmi cením je víťazstvo na Carp maratóne na Tovačove 2011. V tej dobe najprestížnejší závod v Československu, kde bola konkurencia 40 silných teamov.

Navyše sme vyhrali s nie príliš favorizovaného miesta a o to viac bolo víťazstvo cennejšie.  Tento rok som sa zúčastnil aj na jubilejnom 10. ročníku Zemplínskeho kapra, kde sme skončili na peknom 3 mieste. Opäť sme mali trošku smolu a z druhého miesta sme boli zosadený necelú hodinu pred koncom. No a posledný pretek by som spomenul Horný Čepeň , kde sa mi podarilo uloviť spomedzi 180tich pretekárov najväčšieho kapra a dodnes to je najväčšia ryba ulovená za 23 rokov, počas ktorých sa tento pretek organizuje.

Závod s najvyšším finančný ocenením vyhral práve Hofi

Ktoré preteky považuješ za najťažšie a najprestížnejšie. Skús popísať takú top trojku?

Určite to je IBCC na Balatone, ktorý má dĺžku 77 km a viac k náročnosti asi hádam ani netreba písať !!! Navyše každý rok stúpa počet teamov a uspieť v takej konkurencii je z roka na rok ťažšie. Budúci rok bude štartovať 260 teamov. To je 520 rybárov a 1040 udíc vo vode!!!   Ďalší pretek by som dal Zemplínsku Šíravu. O náročnosti Šíravy a kilometrových vyvážkach vo vetre asi netreba ani písať. Tretí najprestížnejší pretek je asi WCC, kde tak isto štartuje 120 teamov a uspieť na takom preteku nie je vôbec jednoduché (Na WCC som bol 2x a naše najlepšie umiestnenie bolo 4 miesto.)

Ktoré tri veci sú podľa teba dôležité, aby bol kaprár na pretekoch úspešný?

Je to celá skladačka udalostí, ktoré musia do seba zapadnúť a tých vecí je určite ďaleko viac ako tri. Myslím že rybár musí mať už niečo odchytané, aby vedel dosahovať pravidelne dobré výsledky. Musí mať dostatočné materiálne vybavenie, aby nestroskotal na nepripravenosti a na tom, že mu niečo chýba. Veľmi dôležitý je dobrý parťák, ktorý musí byť samostatný a môžem sa na neho spoľahnúť. Tak isto musí byť materiálne vybavený a mať všetko potrebné. Nebude závidieť rybu ktorú ulovím, nebude tvrdohlavý, nebude nervák a musí vedieť zabrať, keď je to potrebné /priznám sa že mám na partnerov celkom šťastie a s nikým som nemal žiadny problém.

22. február a 28,37kg. Takto sa začína sezóna 🙂

No a to najdôležitejšie pri pretekoch je mať šťastnú ruku na los. Lebo môžete byť  aj ,,majster svetla”, ale keď sa vylosuje úplne zlé miesto, je to vybavené. Pokiaľ má človek trochu šťastia a vylosuje aspoň priemerné miesto, je tam šanca na úspech a oplatí sa bojovať do samotného konca, lebo aj na TOP mieste sa dá urobiť chyba a pokiaľ niekto nevyužije takúto šancu a na top fleku to pokašle, dá sa v takomto prípade uhrať výsledok aj s toho priemerného fleku (To sa mi už tiež neraz podarilo).

Ktoré kaprárske preteky by si ešte chcel vyskúšať?

Lákajú ma jesenné preteky, ktoré sa organizujú na Balatone. Nie sú síce až tak známe ako IBCC, ale je tam 100 teamov a čo sa mi páči, že tam štartuje 3 členný team. Každý tam teda chytá na dve udice a tento rok bola dokonca neobmedzená dĺžka vyvážania. Na také niečo by som sa určite nenechal dlho prehovárať.

Mnoho kaprárov preteky veľmi nemusí. Predsa len, je to aj stres. Čo teba na pretekaní najviac baví?

Niekto preteky nemusí, niekto ich naopak miluje. Je to ako vo všetkom inom a je to normálne, že každého baví a láka niečo iné. Mne sa páči na pretekoch tá atmosféra, nervozita, napätie, súťaživosť.

Na preteku sa dokážem prepnúť do režimu ,,terminátor”, a som schopný ťahať niekoľko dní bez spánku. Nepoviem si, že sa mi nechce, alebo že vyveziem až keď sa najem, alebo až keď si trochu pospím.  To na bežnej rybačke nezažijem, lebo nemusím.

Zemplínsky kapor. Jeden z najnáročnejších pretekov v Európe.

Si fanúšikom potápania a vidíš aj svet pod vodou. Čo ťa v spojitosti s kaprom pri potápaní prekvapilo resp. na čo si pri potápaní prišiel ohľadom lovu kaprov?

Prekvapilo ma, keď som pri šnorchlovaní videl kapra cez 15kg, ako plával spoločne s 3kilovým kapríkom.

Pripadalo mi to ako Big boss, ktorý má zo sebou ,,štartéra,, teda ochutnávača nástrah 🙂

A na čo som prišiel?  Myslím že šnorchlovanie a sledovanie rýb v ich prirodzenom prostredí mi dalo odpovede na pár otázok a dosť mi to pomohlo pri lokalizovaní rýb a hľadaní tých správnych miest na lov.

Tvoj tip na chytanie kapitálnych kaprov? Montáž, návnada, taktika kŕmenia.

V prvom rade to musí byť voda, kde tie kapitálne ryby plávajú. Potom je to už individuálne, lebo každá voda je iná a na každej vode funguje niečo iné. Nie je žiadna univerzálna taktika , ktorá zaručí vždy a všade ulovenie trofejných rýb.  Sú vody, kde treba chytať veľké ryby na 30mm boilies a naopak lokality, kde sa chytajú najväčšie kapry na malé 10-12mm nástrahy. Tak isto je to s kŕmením. Niekde funguje za hrsť kŕmenia a inde nalákate veľké ryby na masívne zakŕmené miesto.

Balaton a krásny lysec o váhe 21,5kg.

Prešiel som nemálo vôd a viem, že treba byť flexibilný a vedieť sa prispôsobiť danej vode, prípadne danej situácii. Napríklad keď vidím, že sú ryby pod hladinou použijem zig rig a nebudem si tvrdohlavo dokazovať, že tú rybu musím chytiť aj z dna. A pokiaľ niekoho hneď teraz napadlo, že na Zig sa predsa nechytajú veľké ryby, tak sa mýli 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *