Desatoro slovenského rybárstva alebo jeho lesk a bieda

24. januára 2019
2390
 

Slavomír Pavle z časopisu Ryby, rybky, rybičky prináša veľmi zaujímavý pohľad na aktuálne dianie v Slovenskom rybárskom zväze, ktoré v týchto dňoch kulminuje Vyhláškou vykonávajúcou Zákon o rybárstve. Vypočujte si nasledujúci názor a my len dodáme, že s nim na 100 %  súhlasíme.

Vypočujte si názor Slavomíra Pavleho na tejto stránke.

Ak máte iný názor?

Aby ste si urobili aj predstavu, že ryba nesmrdí len od hlavy ale aj opačne, pripájame aj video jedného z členov najväčšej miestnej organizácie MsO SRZ Bratislava 5. Ak máte iný názor, funkcionári vás pekne upracú a ak to myslíte s rybárstvom dobre, máte nápady a tie sa nie celkom hodia do politiky funkcionárov, ste odrovnaní, vylúčení a aj vymazávaní.

Desatoro problémov slovenského rybárstva

Aby sme neboli iba za hejterov a tých, ktorí len kritizujú, popísali sme 10 problémov, ktoré trápia slovenské rybárstvo. Nechceme generalizovať, česť výnimkám, ale tých je v našich luhoch a hájoch bohužiaľ neúrekom málo.

 1. Funkcionári – slovenské rybárstvo v Žiline aj veľká časť miestnych organizácií je vedená neprogresívnymi a nekompetentnými ľuďmi, ktorí často sledujú len svoje osobné záujmy na úkor záujmu rybárov
 2. Chýba vízia a koncepcia – nevieme a asi ani nechceme vedieť, ako chceme, aby moderné rybárstvo na Slovensku vyzeralo. Sme mimo všetkých moderných trendov.
 3. Informovanosť – SRZ rada Žilina až teraz vyhodnocuje vyhlášku k novému zákonu. Čože? Ešte raz? Hlavný zväz musí zastupovať rybárov a byť partnerom Ministerstvu životného prostredia pri tvorbe zákonov. Nie je. Takže teraz spolu s rybármi skúma vyhlášku.
 4. Neodbornosť – v zarybňovaní, v staraní sa o revíry, v pochopení moderného rybárstva. Len sypeme a sypeme do tej vody násadové ryby, ktoré si potom rybári odvážajú do svojich mrazničiek. Cyklus per petum mobile.
 5. Politikárčenie a vlastné záujmy – Keď hrozilo, že SRZ Rada Žilina príde v novom zákone o vody a ich správu, zmobilizovala sa a spravila veľkú petíciu. Keď išlo o dennú dobu lovu, zmobilizovať sa museli už jednotlivci a nadšenci. SRZ už svoje záujmy mala zabezpečené.
 6. Mäso – Hlavnou funkciou slovenského rybárstva je násada. Žiadna ochrana ani edukácia. Športový rybolov? Iste, ale tak zasa nemusíme to preháňať, tak tu máte od zväzu 10 ton K4 a ticho.
 7. Ďalšia generácia – Aj vy sa pýtate, čo tu po nás v oblasti rybárstva zostane pre ďalšiu generáciu? Zatiaľ to vyzerá tak, že zákazy a rampy.
 8. Zastupovanie záujmov rybárov – Aj vám sa zdá, že z roka na rok chytáte na menej vodách, musíte riešiť zákazy prístupu autom k vode a rybár je ako posledný chudák, ktorý sa pomaly bojí nahodiť si udicu? Máte pocit, že SRZ toto nejak koncepčne rieši?
 9. Komunikácia s ministerstvom – Ochranári vidia rybárov ako mäsiarov, ktorí drancujú vody, robia si ohníky, všade sa trepú autom a robia neporiadok. Ale toto je úlohou SRZ, aby zastupovala záujmy nás rybárov, veď dostávajú 38 EUR z každej našej povolenky!
 10. Apatia ľudí – A to je ich cieľom, aby sa udržali na svojich miestach, lebo rybári nechodia na VČS a tak si miestni aj celozväzoví funkcionári môžu svoje fleky udržať a posúvať slovenské rybárstvo vpred.

 

All Comments

 • Povolenie na lov by malo bit aj povolenim na vjazd do revirov uz nechodime na ryby z chlebnikom a jednym prutom a my starsi sa uz vobec tam nedostaneme ked mame zdr.problemy. Tym hore ide len o dobre platene koryta a nie o nas rybarov.Pristupove cesty su zahatane betonmy,rampamy priklad Liptovska Mara od dialnice sa neda vobec ist k vode od Besenovej az po L.Mikulas a z opacnej strany je to samy beton a rampy tak o com to je platime a mame same prekazky

  MICHAL GROF 12. novembra 2019 8:50 Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *